drewniana deska tarasowa

Czym różnią się deski kompozytowe od tradycyjnych desek drewnianych?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie są różnice między deskami kompozytowymi a tradycyjnymi deskami drewnianymi? Wybór odpowiedniego materiału na taras to kluczowa decyzja, która wpłynie na wygląd i trwałość konstrukcji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu rodzajom desek, aby pomóc Wam dokonać świadomego wyboru.

Materiał i produkcja

Deski kompozytowe są wykonane z mieszanki tworzyw sztucznych i włókien drzewnych, co sprawia, że są one bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych niż tradycyjne deski drewniane. Proces produkcji desek kompozytowych polega na połączeniu tych dwóch składników pod wysokim ciśnieniem i temperaturą, co daje produkt o wysokiej jakości i trwałości. Z kolei deski drewniane są wytwarzane z różnych gatunków drzew, takich jak sosna, modrzew czy dąb, które mają swoje unikalne właściwości.

Trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne

Deski kompozytowe cechują się większą trwałością niż ich drewniane odpowiedniki. Są one odporne na wilgoć, co oznacza, że nie ulegają gnicie, pękaniu ani rozwarstwieniu. Ponadto, deski tarasowe kompozytowe są odporne na działanie promieni UV, co sprawia, że nie blakną na słońcu. W przypadku desek drewnianych, ich trwałość zależy głównie od gatunku drzewa, z którego zostały wykonane, oraz od odpowiedniej impregnacji i konserwacji.

Koszty i montaż

Deski kompozytowe są zazwyczaj droższe niż deski drewniane, jednak ich dłuższa żywotność oraz mniejsze wymagania konserwacyjne sprawiają, że mogą być bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie. Montaż desek kompozytowych jest również prostszy niż montaż desek drewnianych, ponieważ nie wymagają one wstępnego malowania ani impregnacji. W przypadku desek drewnianych, koszty mogą być niższe na początku, jednak konieczność regularnej konserwacji i wymiana uszkodzonych elementów może generować dodatkowe wydatki.

Wróć do bloga