taras

Podstawowe etapy montażu tarasów z deski kompozytowej

Tarasy z deski kompozytowej stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów, którzy pragną stworzyć elegancki i funkcjonalny taras na swojej posesji. Deski kompozytowe są wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla osób szukających trwałego i estetycznego materiału na taras.

Przygotowanie podłoża

Pierwszym etapem montażu tarasu z deski kompozytowej jest przygotowanie podłoża. Należy ocenić stan gruntu, na którym ma być zbudowany taras, a następnie wyrównać teren i usunąć wszelkie przeszkody. W przypadku gruntów o niskiej nośności konieczne może być wykonanie fundamentów żwirowych lub betonowych. Kolejnym krokiem jest ułożenie folii geotekstylnych, która zapobiega przerastaniu chwastów oraz membrany drenującej, która chroni konstrukcję przed wilgocią.

Montaż legarów

Drugi etap to montaż legarów, czyli podłużnych elementów konstrukcji, na których będą opierać się deski kompozytowe. Legary można wykonać z drewna lub z materiałów kompozytowych, które są bardziej odporne na wilgoć i działanie szkodników. Należy pamiętać, aby zachować odpowiedni odstęp między legarami, zgodnie z zaleceniami producenta desek kompozytowych. Montaż legarów rozpoczyna się od przykręcenia ich do podłoża za pomocą specjalnych kotew i śrub. Ważne jest również sprawdzenie poziomu legarów za pomocą poziomicy, aby tarasy z deski kompozytowej były równe i stabilne.

Ułożenie desek kompozytowych

Kiedy legary są już zamontowane i wypoziomowane, można przystąpić do ułożenia desek kompozytowych. Deski te są dostępne w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu można dopasować je do stylu swojego domu i ogrodu. Przed rozpoczęciem układania desek warto je rozłożyć na tarasie, aby sprawdzić ich układ względem siebie oraz ewentualnie przyciąć na wymiar.

Wykończenie tarasu

Ostatnim etapem montażu tarasu z deski kompozytowej jest jego wykończenie. W zależności od preferencji właściciela można zdecydować się na montaż balustrady, która zapewni dodatkowe bezpieczeństwo i podkreśli wygląd tarasu. Balustrady można wykonać z drewna, metalu lub szkła, a także z materiałów kompozytowych, które będą pasować do desek tarasowych.

Wróć do bloga